Płeć dziecka

Czy można zaplanować płeć dziecka?

Kwestia planowania płci dziecka od lat budzi szereg kontrowersji. Do dziś wokół teorii planowania płci skupia się tylu samo sceptyków, co gorących jej zwolenników. Brak jest jednoznacznie udowodnionych naukowo metod, które umożliwiałyby przyszłym rodzicom określenie płci dziecka na etapie jego poczęcia. Jednak w powszechnej świadomości panuje przekonanie, że są dostępne skuteczne na to sposoby. Jak zaplanować płeć dziecka?

Kalendarz płci dziecka

Najpopularniejsza metoda planowania płci dziecka opiera się na teorii o zróżnicowanej ruchliwości plemników w zależności od chromosomu płci, którego są nośnikami. Plemniki niosące chromosom męski są szybkie, ale żyją krótko, zaś plemniki z chromosomami żeńskimi – są wolniejsze, ale dłużej żywotne. Zatem zaplanowanie zapłodnienia tuż przed owulacją może sprzyjać zapłodnieniu plemnikiem z chromosomem męskim, zaś współżycie około 40 godzin przed szczytem owulacji może sprzyjać spłodzeniu dziewczynki.

W tej metodzie planowania płci dziecka kluczowe znaczenie ma precyzyjne określenie czasu owulacji, co osiągnąć można na drodze mierzenia temperatury ciała oraz obserwacji śluzu szyjkowego – w okresie owulacji zauważalny jest szczyt temperatury oraz obecność obfitego, przezroczystego i lepkiego śluzu.

Dieta a płeć dziecka

Inną metodą na planowanie płci dziecka jest stosowanie odpowiedniej diety. Spożywanie dużych ilości wapnia i magnezu, a zatem nabiału, produktów pełnoziarnistych, orzechów, warzyw liściastych, sezamu czy ryb, sprzyja ponoć poczęciu dziewczynki. Jeśli natomiast rodzice marzą o chłopcu, powinni włączyć do diety źródła sodu i potasu: cytrusy, pomidory, banany czy natkę pietruszki.

Metoda cykliczna Selnas

U podstaw tej metody planowania płci dziecka jest teoria o polaryzacji i różnych ładunkach komórki jajowej i plemników. W celu określenia ładunku komórki jajowej należy przeanalizować grupę krwi kobiety, wiek, datę ostatniej miesiączki oraz przebieg poprzednich cykli. Plemnikom z chromosomem męskim przypisuje się ładunek dodatni, zaś z chromosomem żeńskim – ujemny. Gdy komórka jajowa ma ładunek dodatni, przyciągnie ujemne plemniki, co daje duże prawdopodobieństwo poczęcia dziewczynki, gdy zaś jest ujemna – chłopca.