Planowanie ciąży

Już w momencie, gdy podejmiemy decyzję o posiadaniu potomstwa, powinniśmy zająć się odpowiednim planowaniem ciąży, co wiąże się ze zmianą trybu życia. Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, stosowne modyfikacje, warto wprowadzić jeszcze zanim okaże się, że spodziewamy się dziecka. Wpłynie to pozytywnie na bezpieczeństwo i zdrowie nas, rodziców, oraz potomstwa.

Jak przygotować się do ciąży?

Planowanie ciąży

Przygotowując się do ciąży, warto zastosować się do następujących wskazań:

 • Zaszczepić się na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B. Należy uczynić to co najmniej na 6 miesięcy przed planowaną ciążą. W ten sposób przyszła matka zyska pewność, że nie zachoruje na powyższą dolegliwość, przebywając w szpitalu oraz podczas oczekiwania na poród.
 • Zacząć uprawić aktywność fizyczną. Nieważne na jaki rodzaj sportu się zdecydujemy. Może to być pływanie, jazda na rowerze, aerobik lub bieganie. Jest prawdopodobne, że dana aktywność wpłynie pozytywnie na poród oraz zmniejszy bóle w krzyżu pojawiające się w okresie ciąży.
 • Stosować odpowiednią dietę. Dotyczy to nie tylko przyszłej mamy, ale również ojca. Należy uwzględnić w jadłospisie takie składniki jak marchewka, śliwki, jabłka czy ryby oraz produkty bogate w wapń. Kwas foliowy zmniejszy za to ryzyko zachorowań dziecka na dolegliwości związane z funkcjonowaniem układu nerwowego.
 • Odstawić używki w postaci alkoholu, papierosów oraz narkotyków. Szkodzą one potomstwu oraz wpływają na płodność. Obniżają zdolności prokreacyjne szczególnie u partnera.
 • Zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej. Rady ta wydaje się oczywista, ale należy pamiętać o odstawieniu tabletek co najmniej na 3 miesiące przed planowaną ciążą. W ten sposób damy organizmowi możliwość zaadaptowania się i uregulowania gospodarki hormonalnej.
 • Unikać przegrzania. Uwaga ta dotyczy głównie mężczyzn. Jeśli starają się o potomstwo zaleca się, aby zrezygnowali z sauny, solarium oraz gorących kąpieli. Zaszkodzić mogą również pozornie niegroźne czynności jak trzymanie laptopa na kolanach.
 • Umówić się na wizytę u stomatologa oraz ginekologa. Na pierwszy rzut oka niepowiązana z ciążą próchnica, może przyśpieszyć poród. Ponadto lekarze uważają za niewskazane stosowanie niektórych środków znieczulających w pierwszym trymestrze oczekiwania na narodziny dziecka.

Poza wspomnianymi zaleceniami przyszła matka powinna wykonać następujące badania:

 • Morfologię. Pozwoli ona stwierdzić, czy w organizmie rodzicielki nie występuje niedobór żelaza lub niedokrwistość. Ciąża pogłębia te dolegliwości, dlatego warto by zanim do niej dojdzie, lekarz przypisał stosowne leki.
 • Oznaczenie grupy krwi. Pozwoli to uniknąć konfliktu serologicznego.
 • Badania na stężenie hormonu tarczycy. Zbyt niski poziom związkówchemicznych może stać się przyczyną poronienia, za wysoki przyspieszy poród.
 • Badania czystości pochwy, USG przezpochwowe oraz cytologię. Powyższe badania wykluczają istnienie chorób układu rodnego. Drugie z nich dodatkowo pozwala ustalić dni płodne.
 • Badanie na obecność wirusa HIV. Przeprowadza się je, jeśli istnieje jakiekolwiek prawdopodobieństwo, że matka mogła zarazić się wspomnianą dolegliwością, czy to przez kontakty seksualne, czy też poprzez transfuzję krwi.

Po wykonaniu wskazanych zaleceń warto zastanowić się, co może przyspieszyć sukces naszych starań. Dużą pomocą służy tutaj Internet. Po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy „planowanie ciąży dni płodne”, dowiemy się, jak ustalić okres, w którym istnieje największe prawdopodobieństwo poczęcia. Jest on powiązany z owulacją, czyli momentem, w którym komórka jajowa trafia do jajowodu. Towarzyszy mu przeźroczysta wydzielina, a u niektórych kobiet również ból jednego z jajników.

Dni płodne - planowanie ciąży

Bardzo użyteczne narzędzie można znaleźć, jeśli wprowadzimy w wyszukiwarkę frazę „planowanie ciąży kalkulator”. Taki kalkulator na podstawie różnych danych m.in. pierwszego dnia ostatniego cyklu miesiączkowego jest w stanie określić prawdopodobną datę poczęcia oraz przybliżony termin porodu.

Największą pewność, co do naszych dni płodnych daje nam jednak uważne obserwowanie własnego ciała. Warto zakupić termometr owulacyjny w aptece. Pozwala on na zanotowanie drobnych zmian temperatury. W okresie owulacyjnym jej wartość wzrasta o 0,2°C. Kobietom starającym się o dziecko zaleca się prowadzenie regularnych pomiarów, które najlepiej zacząć przed rozpoczęciem miesiączki. Jeżeli podwyższona temperatura utrzyma się dwa tygodnie po rozpoczęciu okresu owulacyjnego, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nastąpiło poczęcie.